- Po co mi przygotowania do egzaminów wstępnych na studia aktorskie?
Marzysz o tym, by w przyszłości zostać aktorem? Musisz pamiętać, że Twoje marzenia podzielają całe tłumy innych osób, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć podczas egzaminów wstępnych. Miejsc na uczelniach aktorskich jest niewiele, a konkurencja ogromna. W roku 2015 na Akademii Teatralnej w Warszawie o 20 indeksów wydziału aktorskiego walczyło 1000 kandydatów! To oznacza, że na każde miejsce na wydziale było 50 chętnych. W łódzkiej „filmówce” ok. 700 osób walczyło o 22 miejsca. Niektórzy do egzaminów podchodzili po raz drugi, trzeci i kolejny – z każdym rokiem coraz lepiej przygotowani. Większość szczęśliwców od lat pracowała nad tym, by do perfekcji opanować swój repertuar. Ci, którzy liczyli na to, że zwykłe wydeklamowanie wierszyków na pamięć zachwyci komisję, zapewne mocno się rozczarowali.
- Czego nauczę się na zajęciach?
Nasze warsztaty przygotowują do praktycznych egzaminów wstępnych na studia aktorskie. Przede wszystkim na dowiesz się, jak należy odpowiednio dobierać zestaw tekstów na egzamin, by pokazywały Cię one z możliwie najbardziej rozmaitych stron, a jednocześnie były dobrane właśnie do Ciebie i Twojej osobowości. Nauczysz się aktorskiej interpretacji wybranych przez Ciebie utworów, czyli mówienia ich w profesjonalny, sceniczny sposób, bez sztuczności i zagrywania się. Dowiesz się, czym jest etiuda aktorska, o czym należy pamiętać budując etiudy i rozwiniesz swoje umiejętności realizując rozmaite zadania aktorskie. Nauczysz się pracować z tekstem, poznasz reguły dialogowania, reagowania na partnera. Poznasz zasady improwizacji aktorskiej i zdobędziesz umiejętność grania scenek „na zawołanie”.
- Czy trzeba mieć wcześniejsze doświadczenie aktorskie?
Nie jest to konieczne. Niezależnie od tego czy masz już jakieś doświadczenie zdobyte podczas warsztatów/ koła teatralnego/ grania lub statystowania w filmie – dla nas liczy się Twój charakter, predyspozycje, osobowość, to czy jesteś pracowitą osobą, która dokładnie wie, co chce osiągnąć i jest w stanie nad tym sumiennie pracować.
- Skąd mam wiedzieć czy mam talent i nadaję się do szkoły aktorskiej?
Jesteśmy przekonani, że w powszechnym rozumieniu przecenia się rolę „talentu” na drodze po wymarzony indeks szkoły aktorskiej. Słuchanie od dzieciństwa jak wielki „talent” ma się w danej dziedzinie potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku, powoduje nierzadko, że „utalentowany” spoczywa na laurach, rozleniwia się, przestaje pracować nad sobą, nie rozwija się. Tymczasem bycie aktorem wymaga ogromnej dyscypliny, samozaparcia, determinacji a także pracy, pracy i jeszcze raz pracy. Żadna wybitna kreacja aktorska nie powstała li tylko z talentu czy natchnienia, ale w wyniku ogromnego, ciężkiego i długotrwałego wysiłku aktora, którego efekt możemy później podziwiać na ekranie lub scenie. Zamiast zastanawiać się zatem czy masz talent, zapytaj sam(a) siebie, czy masz czas, determinację i siłę by udźwignąć wysiłek przygotowań do egzaminów.
Wymogi rekrutacyjne państwowych uczelni aktorskich:
- Akademia Teatralna – Warszawa
- Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna– Kraków
- Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna – Wrocław
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna– Łódź
- AT Wydział Sztuki Lalkarskiej – Białystok
- PWST Wydział Teatru Tańca – Bytom